tu jesteś:    Strona główna

Czerwone Wierchy

Wycieczka całodniowa. Podejście 3 godziny, trasa 8,5 km, różnica wzniesień ok. 1100 m. Najpopularniejsze dojście do Czerwonych Wierchów, wspaniałe widoki na obie strony grani tatrzańskiej, latem droga przez prawdziwy ogród botaniczny. Znaki zielone i czerwone. Wycieczka łatwa, uciążliwa przez swą długość. Parking przy ul. Br. Czecha, koło Ronda.


Uwaga! W czasie mgły i po opadach śniegu wędrówka granią Czerwonych Wierchów wymaga wielkiej uwagi. Jakiekolwiek schodzenie ze szlaku grzbietowego grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem - łagodne, kopulaste szczyty Czerwonych Wierchów w niższych partiach są podcięte stromymi progami, którym pokonanie bez sprzętu taternickiego jest niemożliwe.

Z Kuźnic niebieskim szlakiem podchodzimy do schroniska na Hali Kondratowej (Trasa nr 20). Tu w lewo skos przez polanę odchodzi szlak znakowany zielono - początkowo łagodnie przez łąkę, potem coraz bardziej stromo, zakosami w górę Długiego Żlebu. Na grań wchodzimy na Przełęczy pod Kopą Kondracką (1863 m). Dochodzimy do szlaku prowadzącego przez główny grzbiet Tatr. Piękne widoki na słowackie Tatry Wysokie, z Krywaniem w centralnym miejscu panoramy. W dole - największa w Tatrach Dolina Cicha.

Skręcamy w prawo (na zachód) i za znakami czerwonymi podchodzimy na pierwszy z Czerwonych Wierchów - Kopę Kondracką (2005 m). Obok ścieżki często można spotkać pasące się kozice, które sprawiają wrażenie oswojonych, gdyż nie płoszą się widokiem turystów. Ale jakiekolwiek próby zbliżenia się do nich powodują albo paniczną ucieczkę, albo agresję. Na północ, w stronę Giewontu odchodzi żółty szlak do Doliny Małej Łąki. Czerwono znakowana ścieżka schodzi na Małołącką Przełęcz, a potem wznosi się na kolejny szczyt - Małołączniak (2096 m). Wspaniałe widoki, zwłaszcza na stronę zachodnią. Dobrze widoczne Zakopane i Kościelisko. Wiosną i latem piękne kwiaty - szczególnie charakterystyczne dla tego terenu pełniki, nazywane górskimi różami, tojady, różnokolorowe skalnice. Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od situ skuciny - rośliny, która z końcem lata przybiega czerwono-brązowy kolor.

 

Powrót tą samą drogą (2 godz. 15 min) albo:

  • Dalej czerwonym szlakiem szczytami Czerwonych Wierchów (Krzesanica, Ciemniak) do Doliny Kościeliskiej - 3 godz.
  • Czerwonym szlakiem na Ciemniak, dalej zielonym przez Dolinę Tomanową do schroniska na Ornaku, skąd bez znaków do Kir u wylotu Doliny Kościeliskiej - 3,5 godz.
  • Niebieskim szlakiem na północ przez Wielką Turnię i Dolinę Małej Łąki na Gronik - 2,5 godz.
« POWRÓT




Odkryj Białkę   |   Noclegi   |   Kuchnia   |   Lato   |   Zima   |  
© MATinternet s.c. - ZAKOPANE :: Powered by AntCms